niedziela, 9 stycznia 2011

"Pokaz wyrobów cukierniczych o przedłużonym okresie trwałości"-redegustacja

Do 14 stycznia, czyli niestety bardzo już krótko, w galerii Entropia trwa wystawa. Poniżej towarzyszący jej tekst:
"Prawie dwadzieścia lat temu na otwarcie Galerii Miejskiej we Wrocławiu maił miejsce „ Pokaz wyrobów cukierniczych o przedłużonym okresie trwałości”. Pokazem tym grupa Luxus celebrowała nadejście nowych czasów, czasów nieograniczonej wolności, radosnej zabawy i ogólnej prosperity. Suto zastawione stoły uginały się od sztucznych tortów i ciast, które na dodatek jeszcze kręciły się, świeciły i wydawały rozkoszne dźwięki. Rozanielona publiczność w swoim zachwycie posunęła się nawet do skonsumowania paru mniejszych elementów. Niestety po paru dniach, nad całością zaczął się unosić nieprzyjemny zapach. Być może z powodu nie dość dokładnie zalakierowanych w jednym z tortów, kurzych nóżek. Fakt ten nie przeszkodził jednak w tryumfalnym pochodzie tego zestawu przez wiele galerii w Polsce, by finalnie uświetnić obchody Nocy Świętojańskiej w ogrodach polskiej ambasady w stolicy Czechosłowacji. Niestety w przeddzień wernisażu zapadła decyzja o rozpadzie tego uroczego kraju na dwa mniejsze. Dlatego powrót wyrobów cukierniczych do kraju odbył się w warunkach przypominających paniczną ucieczkę. Żałosne ich resztki zalegały najciemniejsze zakamarki magazynów grupy Luxus. I może by tak dalej dogorywały, pokrywając się kurzem i pleśnią, gdyby nie pojawiła się, zupełnie niespodziewanie propozycja pokazania ich całkiem niedawno w byłym pałacu niesławnej pamięci Geniusza Karpat w Bukareszcie.
Zrazu grupa Luxus uznała, że nie ma to najmniejszego sensu ale po paru wizytach na miejskich targowiskach, okazało się, że społeczeństwo wydala z siebie jeszcze piękniejsze śmieci i odpadki niż lat temu dwadzieścia. Oczywiście, jak mówi stare porzekadło, nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody i dlatego finalny efekt w sposób nieznaczny różni się od pierwowzoru. Jednak pewne wartości są nie przemijające i ludzie dalej chcą konsumować w sposób zupełni nieograniczony a przesyt i szaleństwo w dalszym ciągu przesłaniają nam to co oficjalnie deklarujemy jako sens naszego życia.
Dlatego też po tylu latach i udanych pokazach w Bukareszcie i Debreczynie grupa Luxus jeszcze raz zdecydowała się zaprezentować wrocławskiej publiczności w galerii Entropia„ Pokaz wyrobów cukierniczych o przedłużonym okresie trwałości”, na krótko przed świętami Bożego Narodzenia 2010."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz